km

Na Zlatý vrch a na Studenec

Pěší výlet v chráněné krajinné oblasti Lužické hory vás zavede na Zlatý vrch a vrch Studenec. Dohromady je trasa dlouhá asi 5 km. Pokud se ale rozhodnete vydat jen na jeden z vrchů, výlet bude přibližně o polovinu kratší. Sami se také můžete rozhodnout, na který z kopců vyrazíte jako první.

Převzato se svolením: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Výchozím místem pro oba směry trasy je malé parkoviště v horní části osady Líska, která se nachází mezi městy Chřibská a Česká Kamenice. Na oba vrchy vás dovede červená turistická značka i naučná stezka Okolím Studence. Ke značení se dostanete asi po 100 m po asfaltové cestě směrem od vesnice. Cestu na Zlatý vrch a do stejnojmenné národní přírodní památky je možné při troše námahy absolvovat i s kočárkem. Trasa na opačnou stranu, do přírodní rezervace Studený vrch, pro kočárky naopak moc vhodná není.

Jako Panská skála

Cesta na Zlatý vrch vede kolem pomníku padlých v bitvě pod Studencem. Ta se odehrála v roce 1757 a střetla se tu pruská a habsburská vojska. Značená cesta dále pokračuje k bývalému čedičovému lomu. Zde se vám otevře pohled na asi 30 m vysokou čedičovou stěnu. Ta byla odkryta právě během těžby. Stěnu tvoří převážně šestiboké sloupky čediče. Vznikly ve třetihorách utuhnutím zemské lávy v podobě sloupků připomínajících píšťaly varhan. Na jejich vrchu si můžete všimnout i lávové čepice.

Celá čedičová stěna je chráněná jako národní přírodní památka. Návštěvníky prosíme, aby se k ní nepřibližovali. Od padajících kamenů hrozí poranění.

V okolí Zlatého vrchu i na něm  Agentura ochrany přírody a krajiny ČR , Správa chráněné krajinné oblasti Lužické hory odstraňuje náletové dřeviny. Jejich kořeny totiž skálu narušují a může se rozpadnout. V minulosti byla také do stěny instalována umělá hnízdní budka pro sokola stěhovavého.

Zdejší přírodě a krajině ale neprospívá stavba kamenných věžiček – takzvaných mužiků. Pod kamennými poli vznikala půda mnoho tisíc let. Přemísťováním a hromaděním kamenů se tato půda obnaží a urychlí se tak eroze. Suťová pole jsou také životním prostorem mnoha živočichů, hlavně bezobratlých. Prosíme vás proto, nestavte mužiky.

Suťová pole kam jen dohlédneš

Také protilehlý vrch Studenec je tvořen čedičovou horninou. Na Studenci vás ale upoutají rozsáhlé suťové svahy, které jsou tvořeny zvětralým znělcem. Ten je také vulkanického původu. Vedle sutí jsou v přírodní rezervaci Studený vrch chráněné hlavně cenné bukové a jasanové porosty.

O hodnotě zdejších lesů byl přesvědčen i hrabě Kinský, který v roce 1930 nechal část území vyhlásit jako „přísnou rezervaci“.

Místo hostince rozhledna

Cesta dále vede k vrcholu po vyskládané kamenné cestě. V první polovině minulého století stál totiž na vrcholu Studence malý hostinec. Nahoře vás ale čeká překvapení. Místo hostince zde uvidíte rozhlednu. Byla postavena v roce 1888 a je vysoká 16 m. Protože byla v roce 2009 zrekonstruována, vystoupat se na ni nemusíte bát. Výhled do okolí je úchvatný nejen z rozhledny, ale i z nedalekých suťových polí.

Kamzičí ráj

Možná vás čeká ještě jedno překvapení. Pokud se budete chovat tiše, můžete zahlédnout malé stádo  kamzíků horských . Nejčastěji je kamzíky vidět při pastvě na loukách pod Studencem, a to i během dne. Na našem území to ale není původní druh. První kamzíci byli do Lužických hor dovezeni z Alp v roce 1907.



Autor

Typ

Časová náročnost

Náročnost

Dostupnost

Na cestě

, , , ,

Okružní

Oblast, Téma

Kraj

Okres

Země

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Na Zlatý vrch a na Studenec“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *